Regionální gastronomie
Přihlásit | Registrace | Zapomněli jste heslo?

Regionální gastronomie - tradiční kuchyně

Zprostředkovat domácím i zahraničním turistům nejlepší zážitky z české a moravské kuchyně hodlá v projektu „Stezky dědictví – průvodce dobrými restauracemi“ národní kancelář ECEAT (European Centre for Ecology and Tourism). Projekt už odstartoval ve vybraných restauracích v regionech Jižní Morava a Vysočina.

Podniky se zážitkovou gastronomií

„Nejen v těchto oblastech však existují podniky, které nabízejí zážitkovou gastronomii. Na českém trhu dosud chybí soustředěná jednotná nabídka jídel, která by podtrhla neopakovatelnou atypickou chuť regionů. Právě náš projekt si klade za cíl tuto mezeru zaplnit. Jde o zmapování a využití existujícího potencionálu krajů v oblasti originální autentické regionální gastronomie. Hodláme tak vytvořit produkt pro trh cestovního ruchu s jednotnou značkou,“ uvedl předseda ECEAT Michal Burian. Podle něho zatím takto funguje 22 restaurací a penzionů na Vysočině a 34 na jižní Moravě. V současnosti má národní kancelář rozjednány nábory v restauracích v Praze, částečně v Olomouckém, Zlínském kraji a v jižních Čechách.

Průvodce dobrými restauracemi

Průvodce dobrými restauracemi představují podniky, které nabízejí regionální speciality, tedy jídla lidová, pokrmy z měšťanské kuchyně, jídla ovlivněná tradicí sousedních etnik, ale i moderní kreace. Měly by být zhotovovány především z místních surovin. „Své místo v širokém výběru mají také nejproslulejší jídla, například vepřo-knedlo-zelo a svíčková. Především však speciality uvařené z místních surovin, například laty, mrkvance, moravské uzené se zelím a bramboráky, ale též candát s dýňovým pyré, králičí hřbet ve špekovém kabátku, salonní telecí plíčka nebo kachní prsa s višňovou omáčkou,“ konstatoval Burian. Podle něho jsou podobných jídel desítky v různých regionech. Svou roli při jejich konzumaci hraje i nabídka typických nápojů ať už jde o nealko, pivo, víno či destiláty.


certifikát regionální gastronomie

 
 
HOME
Sponzori

Copyright © 2010 Heritage Trails. Všechna práva vyhrazena.   |   Powered by FlexiWeb

heritage trails